انتشار اسناد محرمانه شستشوی مغزی اویغورهای چین

به گزارش مجله فیروزی، اسناد محرمانه ای که به تازگی منتشر شده نشانگر کنترل شدید امنیتی اردوگاه های محل نگهداری اویغورها و رفتار تحقیرآمیز با آنهاست. طبق برآوردها، صدها هزار مسلمان اویغور در اردوگاه های به اصطلاح تربیتی چین نگهداری می شوند.

انتشار اسناد محرمانه شستشوی مغزی اویغورهای چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اسناد محرمانه حزب کمونیست چین افشاگر پیگرد سیستماتیک اویغورها و سازماندهی حبس دسته جمعی این اقلیت مسلمان در شمال غربی این کشور است.

اسناد موسوم به China Cables که توسط کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ) منتشر شده، نشان می دهد که اماکن دایرشده در منطقه سین کیانگ برای اویغورها که پکن آنها را تأسیسات آموزشی می نامد، در واقع اردوگاه هایی محصور و تحت مراقبت های شدید امنیتی برای شستشوی مغزی آنان هستند.

این اسناد ادعای پکن درباره داوطلبانه بودن اقامت در اردوگاه های مزبور را رد می نمایند و نشان می دهند که ساکنان این اردوگاه ها دست کم یک سال در آنجا حبس می شوند. برآوردها نشان می دهد که صدها هزار اویغور روانه اردوگاه های تربیتی شده اند.

افزون بر این، اسناد محرمانه مزبور نشان می دهند که اویغورها به شکلی هدفمند تحت مراقبت هستند و داده های آنها در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری و ثبت می گردد.

این اسناد همچنین فاش می نماید که چین در خارج از کشور از سفارتخانه ها و کنسولگری های خود برای جاسوسی از اویغورها استفاده می نماید. سپس افراد مظنون به هنگام سفر به چین بازداشت می شوند.

به گزارش دویچه وله این اسناد محرمانه که متعلق به سال های 2017 و 2018 میلادی هستند، از سوی اویغورهای تبعیدی در اختیار کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی قرار داده شده اند. بیش از 75 روزنامه نگار از سراسر دنیا، از جمله سه رسانه آلمانی NDR، WDR و زوددویچه تسایتونگ، در ارزیابی این اسناد که بسیاری از آنها به امضای رئیس حزب کمونیست چین در منطقه سین کیانگ هم رسیده، شرکت داشته اند.

اسناد محرمانه جدید در کنار اسناد دولتی دیگری از چین که پیش تر توسط روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر شده بود، تصویر دستگاه عظیم امنیتی چین در سین کیانگ را کامل می نمایند.

اسناد افشاشده اخیر نشان می دهند که اردوگاه های محل نگهداری اویغورها نه اردوگاه هایی داوطلبانه، بلکه بیشتر شبیه زندان هایی با انضباط سختگیرانه، نظارت های امنیتی شدید، همراه با مجازات های پیش بینی شده و بدون امکان فرار هستند.

اسناد محرمانه اخیر نشان می دهد که در دستورالعمل های این اردوگاه ها حتی سختگیری های شدیدی در خصوص نوع رفتار، خوردن، خوابیدن، تماس های تلفنی و رفتن به دستشویی در نظر گرفته شده است.

این اسناد همچنین نشانگر شمار بسیار بالای بازداشت اویغورها است. بازداشت بیش از 15 هزار نفر از اویغورها در سال 2017 تنها در عرض یک هفته و اعزام آنها به اردوگاه ها، یکی از نمونه هایی است که اسناد مزبور آشکار می نمایند.

همچنین از این اسناد محرمانه برمی آید که آزادی بازداشت شدگان تنها در گرو تغییر رفتار، زبان و باورهای آنان است. از دیگر روش های مورد علاقه پکن در این اردوگاه ها اعتراف و ابراز ندامت بازداشت شدگان از اتهام هایی است که متوجه آنان می گردد.

اسناد مزبور همچنین از در نظر دریافت امتیاز برای افرادی که دچار تحول ایدئولوژیک می شوند یا پایبندی خود به دستورالعمل های اردوگاه را نشان می دهند خبر می دهد. هم زمان برای متخلفان نیز مجازات هایی از جمله در رابطه با تماس های تلفنی یا زمان آزادی آنها در نظر گرفته شده است.

حدود 10 میلیون اویغور در چین زندگی می نمایند که بخش عمده آنها در منطقه سین کیانگ هستند. آنها از لحاظ قومی با ترک ها خویشاوند هستند و نسبت به تبعیض های مالی، سیاسی و فرهنگی علیه خود اعتراض دارند.

کمونیست ها پس از به قدرت رسیدن در سال 1949 ترکستان شرقی چین را ضمیمه این کشور کردند. پکن گروه های اویغور را متهم به تجزیه طلبی و تروریسم می نماید.

سرکوب اویغورها در چین با واکنش های گسترده دنیای روبه رو است. از جمله آمریکا به همین دلیل اواسط مهرماه گذشته نام 28 سازمان و شرکت دولتی چین را در فهرست سیاه خود وارد و در شرح این اقدام بیان کرد که ایالات متحده سرکوب خشن اقلیت های قومی را تحمل نمی نماید. به گفته مقام های آمریکایی، شرکت ها و سازمان هایی که مشمول این تحریم شده اند، در بازداشت های گسترده و کنترل های متکی بر فناوری های پیشرفته سهیم بوده اند.

طبق آمار سازمان ملل، بیش از یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان اویغور در اردوگاه های سین کیانگ اسکان داده شده اند. به گفته این عالی ترین مرجع بین المللی، کل منطقه اویغورنشین سین کیانگ عملا به یک بازداشتگاه عظیم تبدیل شده است.،ایسنا

بیشتر بخوانید،نیویورک تایمزاسناد محرمانه دولتی چین درباره سین کیانگ را منتشر کرد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 382

به "انتشار اسناد محرمانه شستشوی مغزی اویغورهای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اسناد محرمانه شستشوی مغزی اویغورهای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید