انسان میدان مغناطیسی زمین را حس می نماید

به گزارش مجله فیروزی، محققان به تازگی دریافتند که انسان هم قادر است همانند دیگر حیوانات، میدان مغناطیسی زمین را احساس کند.

انسان میدان مغناطیسی زمین را حس می نماید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله فیروزی، مگنتورسپشن (توانایی احساس میدان مغناطیسی زمین) حسی است که در تمام حیوانات پدیدار می گردد اما تاکنون تصور می شد که این توانایی در انسان وجود ندارد، در صورتیکه تحقیقات جدید موسسه فناوری کالیفرنیا نشان می دهد فعالیت امواج مغز انسان در پاسخ به تغییرات میدان مغناطیسی تغییر می نماید.

براساس گزارش نیواطلس، زنبورها، پرندگان، خفاش ها، نهنگ ها، لاک پشت ها، ماهی ها و خرگوش ها با استفاده از حس میدان مغناطیسی اعمال خود را راهنمایی می نمایند و به تازگی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که انسان ها نیز همانند حیوانات تا حدودی به صورت ذاتی این حس را دارند؛ اما تاکنون کسی قادر به اثبات آن نبوده است.

محققان به منظور انجام این تحقیق، آزمایشاتی را بر روی 34 بیمار با سن و نژاد مختلف انجام دادند، از آنجایی که حس میدان مغناطیسی به صورت ناخودآگاه است، محققان برای ثبت امواج مغزی، 64 الکترود را به سر هر شرکت نماینده متصل کردند. همچنین این بیماران در اتاقی قرار گرفتند که اطرافشان میدان های مغناطیسی فعال شده بود.

طبق این گزارش، محققان پس از فعال کردن میدان مغناطیسی آغاز به تماشای امواج مغز بیماران کردند و به دنبال ریتم آلفا بودند. آنها دریافتند که به محض فعال شدن میدان مغناطیسی، نیروی آلفا در شرکت نمایندگان تا 60 درصد کاهش یافت. البته این کاهش در چندصد میلی ثانیه رخ داد و به حالت عادی بازگشت.

لازم به ذکر است؛ آلفا یکی از چهار موج اصلی مغز (دلتا، تتا، آلفا و بتا) است که در دستگاه ثبت امواج مغز دیده می گردد، این امواج، عمدتاً در ناحیه چپ مغز هستند و زمانی که فرد بر روی موضوعی تمرکز نمی نماید، میزان این امواج بالا است اما هنگامی که توجه فرد به چیزی جلب می گردد، امواج کاهش می یابند.

https://newatlas.com/magnetoreception-human-magnetic-field-sense/58918/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 45

به "انسان میدان مغناطیسی زمین را حس می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان میدان مغناطیسی زمین را حس می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید