با وام 240 میلیون تومانی می توان در تهران خانه خرید؟

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران: آنالیز ها نشان می دهد تقریباً در هیچ یک از مناطق 22 گانه شهر تهران نمی توان با وام 240 میلیون تومانی اوراق که از سه شنبه 17 دی ماه قابل پرداخت است آپارتمان خریداری کرد، اما خرید آپارتمان قدیمی ساز به وسیله تجمیع وام و نقدینگی حدود 150 میلیون تومانی قابل انجام است.

با وام 240 میلیون تومانی می توان در تهران خانه خرید؟

جهت دریافت خدمات اجرای لیست قیمت روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن به وسیله اوراق احتمالاً به رونق واحدهای قدیمی ساز منجر خواهد شد. با توجه به رشد حدود 200 درصدی قیمت مسکن طی دو سال اخیر در شهر تهران، وام 240 میلیون تومانی تکافوی خرید خانه در شهر تهران را نمی دهد اما ممکن است تجمیع این تسهیلات با نقدینگی خانوارها بتواند برای خرید آپارتمان های قدیمی در مناطق جنوبی تهران موثر باشد.

روز چهارم دی ماه سال جاری شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن به وسیله اوراق تسهیلات موافقت کرد که این وام از روز سه شنبه 17 دی ماه قابل دریافت است.

بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات بدون جعاله برای واحدهای مسکونی تا 25 سال ساخت در تهران به صورت انفرادی 100 میلیون تومان، در مراکز استان ها 80 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان معین شده است. همچنین سقف تسهیلات برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان، مراکز استان ها 160 میلیون تومان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 120 میلیون معین شده است. مدتی قبل نیز سقف سنی این تسهیلات از 20 به 25 سال افزایش پیدا کرد که می تواند در قدرت خرید خانواده ها موثر باشد.

آنالیز ها نشان می دهد با نقدینگی حدود 400 تا 500 میلیون تومانی می توان در بعضی از محله های مناطق 10 تا 20 تهران اقدام به خرید مسکن کرد. البته اغلب واحدهای در این دامنه قیمتی در جنوب غرب تهران یافت می گردد. با اینکه بسته به موقعیت و امکانات واحدها نرخ ها متفاوت است اما شواهد گویای آن است که با نقدینگی 400 میلیون تومانی باید بیشتر به دنبال واحدهای کمتر از 50 متر مربع با سن بنای بالای 15 سال در مناطق جنوبی تهران گشت.

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه 1398 بالغ بر 13 میلیون و 474 هزار تومان در هر متر مربع بوده است. این یعنی برای خرید یک آپارتمان 50 متری با توجه به میانگین قیمتها در پایتخت باید حدود 800 میلیون تومان فراهم کرد. رصد بازار حاکی از آن است که عمده متقاضیان واقعی توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند و به همین دلیل برای خرید یک آپارتمان با استفاده از وام 240 میلیون تومانی باید قید بعضی امکانات را بزنند.

گشتی در آگهی های فروش ملک نشان می دهد که یک واحد 52 متری 24 سال ساخت بدون امکانات در منطقه جوادیه در جنوب تهران 395 میلیون تومان قیمت دارد. در محله بریانک یک واحد 58 متری 17 سال ساخت واقع در طبقه چهارم بدون آسانسور دارای پارکینگ و انباری به مبلغ 405 میلیون تومان فروخته می گردد. یک آپارتمان 16 سال ساخت 52 متری واقع در تهران نو بدون امکانات در طبقه چهارم بدون آسانسور 415 میلیون تومان به فروش می رسد. در محله امامزاده حسن آپارتمان 50 متری 10 ساله در طبقه دوم دارای بالکن و انباری بدون آسانسور 375 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

پیش بینی یک کارشناس درباره آینده بازار مسکن

محمد عدالت خواه، کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بعد از تغییر نرخ بنزین قیمت آپارتمان مقدار اندکی افزایش یافت اما این فرایند ادامه نمی یابد به ایسنا گفت: قیمت های اسمی ممکن است بالا برود ولی قیمت های واقعی ظرفیت افزایش ندارد. قیمت هایی که هم اکنون در بازار می بینیم به دلیل کاهش ارزش پول است، نه این که نرخ های واقعی در این سطح باشد. بازار مسکن دچار حباب کاذبی شده که برای دستیابی به یک شرایط واقعی در این بازار باید سال ها صبر کرد؛ البته مشروط به آن که قیمت افزایش پیدا نکند.

لازم به ذکر است که آذرماه 1398 میانگین قیمت مسکن شهر تهران به 13 میلیون و 474 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه آبان 6.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39.9 درصد افزایش یافت. این اولین رشد قابل توجه ماهانه از اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون بوده است. بر اساس اعلام دفتر مسکن هم چنین در آذرماه 1398 تعداد 9664 قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل 137 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 بهمن 1398 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 545

به "با وام 240 میلیون تومانی می توان در تهران خانه خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام 240 میلیون تومانی می توان در تهران خانه خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید