بخارای آخر سال منتشر شد

به گزارش مجله فیروزی، مجله بخارا با عکس روی جلد بهرام صادقی منتشر شد.

بخارای آخر سال منتشر شد

به گزارش مجله فیروزی، این شماره از مجله با این مقالات همراه است: در زبان فارسی، تبریز در آیینه کلام مولانا نوشته محمدعلی موحد، در نقد ادبی، مقایسه خسرونامه منسوب به عطار و خسرو و شیرین نظامی از پائولا اورساتی، در تاریخ موسیقی ایران، تصنیف ها و کنسرت های عارف قزوینی سعید پورعظیمی و در بخش ادبیات دنیا، بودلر و آقای فاگه نوشته آندره ژید با ترجمه رضا سیدحسینی و در حسرت کرامت انسانی نوشته مینو مشیری.

قلم رنجه نوشته بهاءالدین خرمشاهی، داستان داستان نویسی از حسن میرعابدینی و در متن و حاشیه فرهنگ (2) از عبدالحسین آذرنگ از دیگر مطالب شماره 135 مجله بخارا است.

شب دکتر محمود افشار دیگر بخش این شماره از مجله است که با این مطالب همراه است: گزارش شب دکتر محمود افشار از پریسا احدیان، عاشق وطن، زبان فارسی و وحدت ملی از سیدمصطفی محقق داماد، خصلت ایران دوستی محمود افشار از ژاله آموزگار، اعتقادی محکم و منطقی به زبان فارسی و تحکیم وحدت ملی نوشته ناصر تکمیل همایون و عاشق راستین ایران از میلاد عظیمی.

یادنامه این شماره از بخارا به بهرام صادقی اختصاص دارد که این مطالب در این بخش درج شده است: آقای نویسنده زنده است از حامد قصری، سالشمار زندگی و آثار بهرام صادقی، بهرام حافظه بسیار خوبی داشت (گفت وگو با ایران صادقی)، نامه ابوالحسن نجفی به بهرام صادقی، هنر داستان نویسی بهرام صادقی نوشته غلامحسین ساعدی، بیشتر هنرمند بود تا پزشک! (گفت وگو با محمد صنعتی)، شما بهرام صادقی هستید؟ (گفت وگو با علی دهباشی)، بهرام صادقی با زبان بازی می کرد (گفت وگو با محمدرضا اصلانی (همدان))، ابوالحسن نجفی در این میانه چه می نماید؟ (گفت وگو با برهان الدین حسینی)، صادقی با مسائل طنزگونه برخورد می کرد (گفت وگو با رحیم علی افشاری)، چند شعر از بهرام صادقی، اندوه یاد بهرام صادقی از محمد حقوقی و یادی از بهرام صادقی نوشته هوشنگ گلشیری.

همچنین آویزه ها نوشته میلاد عظیمی، یادداشت ها از محمد ترکمان، پژوهش ادبی؛ تلفظ سه واژه: خِوی، گازَر، سخُن نوشته بهرام گرامی از دیگر مطالب این شماره از مجله هستند.

شب داریوش شایگان و شناخت هند دیگر بخش شماره 135 مجله بخارا است که به این مطالب پرداخته است: گزارش شب داریوش شایگان و شناخت هند از پریسا احدیان، سیر و سیاحت در زیر آسمان های دنیا نوشته سیدکاظم موسوی بجنوردی، دیدِ شرقی و ایرانی به هند از فتح الله مجتبایی، توجه خاص به نسل جوان و دانشجویان از تورج اتحادیه، اندر حضورِ شاهِ دنیا تا چند خط خوانی کنم؟ از نیّر طهوری و مبانی نظری شناخت شایگان از شرق و تأملی دوباره درباره آن ها از محمدمنصور هاشمی.

همچنین نقد شعر معاصر با مطلب قصه شهر سنگستان از مجتبی حسن پور، در حواشی کتاب در ا یران از محمود آموزگار، تاریخ هنر با عنوان زیبایی چیست؟ نوشته بهمن بازرگانی، از چشمه خورشید از هاشم رجب زاده، یادداشت های نسخه نویس از بابک زمانی، یاد یار مهربان مسعود میرشاهی، ایران شناسی با عنوان شمّه ای از توضیح شوق: گرترود بل و ادب پارسی از مصطفی حسینی، اوراق سنگین از عمادالدین شیخ الحکمایی و یادداشت های یک کتابدار از یزدان منصوریان دیگر مطالب بخارا هستند.

در بخش گفت وگو هم تاریکی و روشنایی در اواخر قرن بیستم (گفت وگوی ریوتارو شیبا با توشی هیکو ایزوتسو) با ترجمه بهمن ذکی پور درج شده است.

بخش معرفی کتاب نیز با این عنوان ها همراه است: نیچه، زردشت، تصوّف از نصرالله پورجوادی، مفتاح اسرارالحسینی در اسرار سیر و سلوک نوشته حسن سیدعرب، شیخیه در دوران قاجار از سعید ماخانی و دراگو شتامبوک؛ شاعری واقعی از گلنوش زنجان پور.

بخارای آخر سال توسط علی دهباشی و در 596 صفحه منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 672

به "بخارای آخر سال منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخارای آخر سال منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید