بی نظمی پشت دیوار مدرسه

به گزارش مجله فیروزی، زهرا بلندی-خبرنگار:دردسرها آرام آرام از دهه 90 سر راه دانش آموزان مدرسه شهید کلهر نهاده شد.

بی نظمی پشت دیوار مدرسه

از وقتی انبار و کارگاه های محله صالح آباد غربی به واحدهای تجاری تبدیل شد و هرچه این بازار پر و بال گرفت، بر مسائل کوچه مدرسه هم افزوده شد. دانش آموزان این مدرسه مدت هاست که به سبب پارک دوبل و سوبل خودروها مقابل در ورودی و تردد خودروهای سنگین با سرعت بالا در این خیابان کم عرض معضلاتی را متحمل شده اند. مسائلی که علاوه بر ایجاد سختی در رفت وآمد آنها خطراتی را هم برایشان به وجود آورده است. این گزارش حاصل همراهی یک روزه ما با دانش آموزان و مربیان حین خروج از مدرسه است. میانه خیابان شلوغ و پرهمهمه کلهر در منتهی الیه خیابان نسبتاً باریک مدرسه که سراسرش را خودروهای دوبل و سوبل پارک شده، احاطه نموده اند، به دبیرستان دخترانه شهید کلهر می رسیم. ساعت از 12 گذشته و چیزی تا تعطیلی 260 دانش آموز این مدرسه 20ساله باقی نمانده است. 2 نفر از مربیان مدرسه همراه با بانوی سرایدار مقابل در ایستاده اند. آنها درحالی که مدام ساعت خود را نگاه می نمایند دنبال صاحبان خودروهای پارک شده می گردند تا هم عبور دانش آموزان را سهولت ببخشند و هم بتوانند مشکل خروج خودرو معلمان را از پارک برطرف نمایند.

تعدادی مانع قرمزرنگ در فضای حدوداً یکی، 2 متری دیوار مدرسه تعبیه شده است. معاون مدرسه با اشاره به آنها می گوید: تا همین چند روز پیش در فاصله نیم متری مدرسه هم خودرو پارک می شد و دانش آموزان مجبور بودند تک تک و با احتیاط از مدرسه خارج شوند تا مبادا لباس شان به سپر خودروها گیر کند. ما کاری با خودروهای پارک شده نمی توانستیم بکنیم ایجاد ممنوعیت پارک خودرو در این بخش کوچک هم برای ما غنیمت است.

الهه حدادی با اشاره به اینکه ازدحام جمعیت در این خیابان طی 3ـ 4 سال گذشته اوج گرفته است، می گوید: روزانه افراد زیادی برای خرید و فروش به بازار خیابان کلهر می آیند که نبود پارکینگ عمومی در این محدوده موجب می گردد مراجعه نمایندگان از کوچک ترین فضا هم برای پارک خودرو بهره بگیرند. معاون آموزشی مدرسه در ادامه صحبت های او می گوید: با توجه به اینکه سمت چپ و راست خیابان را زمین های کشاورزی در برگرفته و کنترل ورود و خروج خودروهای شخصی و باری با سرعت بالا امکان پذیر نیست،

خطرات احتمالی دانش آموزان را تهدید می نماید که اگر پیشگیری نگردد، خطرات جدی به همراه خواهد داشت. صدیقه بهزادی راد ادامه می دهد: حدود 2 سال است که پیگیر این ماجرا هستیم، اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است. حدادی با اشاره به ساختمان داخلی مدرسه که ضدزلزله و مجهز به آزمایشگاه، کتابخانه و نمازخانه است، می گوید: باوجود قابلیت های مدرسه و همچنین وقفی بودن آن امکان جابه جایی دانش آموزان منطقی نیست، اما در صورت اجازه صاحبان زمین های کشاورزی، اگر ورود و خروج دانش آموزان از درِ پشتی انجام گردد، مشکل تا حد زیادی برطرف می گردد. ایجاد پیاده رو در دو طرف خیابان و همچنین ساخت یک پارکینگ طبقاتی هم می تواند راهکار خوبی برای این مشکل باشد.

  • راستا تردد دانش آموزان مسدود است

والدین دانش آموزان ابتدای خیابان صف کشیده اند و برای پیدا کردن فرزند خود همه جا چشم می گردانند. وقتی سراغ دانش آموزان می رویم تا درباره معضلات این حوالی حرف بزنند، فیروزه عبداللهی دانش آموز مقطع دوازدهم انسانی می گوید: خیابان مدرسه ما انگار پارکینگی برای خودروهاست که راستا عبور و مرور ما را به طور کامل بسته است. چند روز پیش خودرویی به یکی از بچه های مدرسه برخورد کرد و ترس از وقوع این اتفاق برای هریک از ما آزارمان می دهد.

وی ادامه می دهد: پدرم به دلیل گرفتار نشدن در ترافیک هیچ وقت به این خیابان نمی آید و گاهی در پیدا کردن همدیگر به مشکل برمی خوریم. مهدیه احمدزاده یکی دیگر از دانش آموزان مدرسه است. او با اشاره به مسائل تردد و ترافیک این خیابان می گوید: از ابتدای ورودم به این مدرسه با این مشکل روبه رو هستم، زمان طولانی را باید صرف کنیم تا بعد از تعطیلی مدرسه به خیابان اصلی برسیم. مهسا قلی زاده دانش آموز پایه یازدهم انسانی است. او معتقد است علاوه بر مشکل پارک خودرو، تردد خودروهای سنگین در اینجا زیاد است. او می گوید: خیلی وقت ها لابه لای خودروهاگیر می کنیم و دقایقی را باید صبر کنیم تا راه باز گردد. دیر رسیدن به سرویس مدارس هم مشکل دیگر است. زمستان ها هم سرویس نمی تواند تا جلو در مدرسه بیاید و مسائل ما دوچندان می گردد.

  • پاسخ مسئول
  • شهردار ناحیه 5:
  • پیگیر تملک بخشی از زمین کشاورزی می شویم

شهردار ناحیه 5 با تأیید این موضوع که وجود بازار اسباب بازی و لوازم دکوری در این محدوده موجب تردد حجم زیادی از خریداران و بالطبع خودروهای پارک شده در خیابان های فرعی آن می گردد، می گوید: با این وجود معتقدم عامل اصلی ترافیک این محدوده در ساعات ورود و خروج دانش آموزان به خودروهای والدینی مربوط می گردد که بچه ها را در رفت و برگشت به مدرسه همراهی می نمایند. ابوالفضل مهاجر در پاسخ به این موضوع که نبود پیاده رو در این خیابان مسائلی در ایمنی دانش آموزان به بار آورده است، می گوید: به دلیل عرض کم خیابان، جا برای محدودسازی و ایجاد پیاده رو وجود ندارد. فضای چسبیده به خیابان و فضای پشت مدرسه را هم زمین های کشاورزی در برگرفته که شخصی هستند. پیاده روسازی در این محدوده ها یا استفاده از فضای پشتی مدرسه نیازمند کسب رضایت صاحبان، برای تملک بخشی از زمین هاست که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 22

به "بی نظمی پشت دیوار مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی نظمی پشت دیوار مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید