کوشش رسانه های بیگانه در تشویش افکار مردم، کشته سازی کرونایی به سبک آمدنیوز

به گزارش مجله فیروزی، رسانه های فارسی زبان بیگانه در روز های اخیر کوشش گسترده ای را در جهت تشویش افکار عمومی به کار بستند تا بلکه با آمارسازی و استفاده از تاکتیک های نخ نما شده، تعداد قربانیان کرونا در ایران را بسیار بیشتر از واقعیت جلوه دهند.

کوشش رسانه های بیگانه در تشویش افکار مردم، کشته سازی کرونایی به سبک آمدنیوز

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رسانه های فارسی زبان بیگانه در روز های اخیر کوشش گسترده ای را در جهت تشویش افکار عمومی به کار بستند تا بلکه با آمارسازی و استفاده از تاکتیک های نخ نما شده، تعداد قربانیان کرونا در ایران را بسیار بیشتر از واقعیت جلوه دهند.

تجربه نشان داده که جمهوری اسلامی ایران در رویارویی با بحران های عظیم ابایی از پنهان کاری و حتی جعل واقعیت ندارد.

این جمله تنها یک قسمت کوچک از الطاف! شبکه های فارسی زبان معاند ایران است که نسبت به رویکرد و خط مشی تصمیم گیران کشور و در قالب گزارشی مکتوب بیان شده است.

شبکه های فارسی زبان معاندی، چون voa، بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال در خط مقدم کارزار فشار حداکثری رسانه ای علیه مردم ایران قرار دارند و کوشش می نمایند با پیش بردن چندین هدف همزمان در قالب پروژه های مختلف نسبت به بی انگیزه کردن مردم، ناامید کردن آنها، دلسرد کردنشان از شرایط موجود و آینده کشور، ایجاد شکاف میان مردم و مسئولین، چند قطبی کردن فضای جامعه و در نهایت ایجاد و افزایش نارضایتی های مدنی در ایران به منظور به وجود آوردن حوادث مشابهی، چون آبان ماه سال 98، فشار روانی مضاعفی را به جامعه تزریق نمایند.

با شیوع ویروس کویید 19 کرونا در کشور های مختلف جهان و همه گیری ابتلا به این ویروس در نقاط مختلف، پروژه دیگری در دستور کار رسانه های فارسی زبان خارج نشین نهاده شد و آن سناریوی کشته سازی در ایران به واسطه کرونا بود.

این سناریو توسط شبکه های نامبرده در سطور فوق دنبال شد و هر یک به سهم خود در این آتش دمیدند تا بلکه فشار مضاعفی به ایران و ایرانی وارد آورند و رنج و مسائل مردم را با سیاه نمایی هرچه بیشتر و اغراق در آمار کشته شدگان کرونا، افزون نمایند.

بی بی سی فارسی اخیراً در سایت خود گزارشی کار نموده که در آن هیچ سند و منبع معتبری را هم نیاورده و اینطور گفته که: در حالی که آمار رسمی وزارت بهداشت از درگذشتگان کرونا در ایران تا سرانجام تیرماه کمتر از 15 هزار نفر است، اما بی بی سی فارسی به داده هایی دست یافته که نشان می دهد با شیوع کرونا تا سرانجام تیرماه 42 هزار نفر جانشان را از دست دادند که نزدیک به سه برابر آمار رسمی اعلام شده است.

در بخشی از این گزارش آمده که منبع ناشناسی اطلاعات مربوط به درگذشتگان و مبتلایان قطعی و احتمالی کووید 19 در ایران را به بی بی سی فارسی داده است.

گزارش های تصویری و مکتوب بسیاری در راستای این خط خبری از پیش سوخته توسط آن ها کار شده که البته این موضوع را هم با تکیه بر این نتایج حاصل از اقدامات قبلی خود پیش می برند.

حال این سوال پیش می آید اینکه چرا خط خبری سوخته؟ به این دلیل که پیش تر خبرگزاری فارس در خبری از این اقدام رسانه های فارسی زبان معاند پرده برداری نموده بود.

اما، نتایج حاصل از اقدامات قبلی رسانه های فارسی زبان چه بوده که امروز به آن ها تکیه می نمایند؟ ایجاد بی اعتمادی در مردم نسبت به رادیو تلویزیون و رسانه های ایرانی و آنچه که از طرف آن ها گفته می گردد و در نقطه مقابل هم ایجاد حس اعتماد و اطمینان (کاذب) در بعضی مردم نسبت به فضای مجازی و رسانه های فارسی زبان خارج نشین است.

اما در اینجا موضوع مهمی که مطرح می گردد آن است که سواد رسانه ای در جامعه و در میان آحاد مختلف مردم به چه میزان است؟

قطعاً دوری و نزدیکی مردم نسبت به موضوع سواد رسانه ای می تواند نتایج متفاوتی را در واکنش به این قبیل خط های خبری دنبال شده از سوی رسانه های فارسی زبان در مقاطع مختلف زمانی، به همراه داشته باشد.

اگر سواد رسانه ای لازم وجود داشته باشد؛ متوجه خواهیم بود که خط مشی اصلی رسانه هایی، چون بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال که بودجه آن ها مستقیم از لندن و ریاض تامین می گردد، چیزی جز ضدیت با ایران نیست و حتماً آن ها در انتشار اخبار و گزارش های خود نیت خیری نداشته و صلاح مردم ایران را هم از آن سر جهان نمی خواهند.

سواد رسانه ای که باشد متوجه خواهیم شد که امروز کشور در یک کارزار تمام عیار و در مقابله با جبهه ای عریض و طویل و گسترده از کشورها، دستگاه های اطلاعاتی و شبکه های رسانه ای واقع شده است که هر یک از آن ها برای ایجاد فشار روانی، تبلیغاتی و سیاسی نسبت به یک کشور و فلج کردن آن کافی است، حال که همه آن ها در قالب یک جبهه متحد و مشترک در دشمنی با این ملت، قسم خورده هستند و از هیچ کوششی هم جهت تضعیف و ضربه زدن به ایران و ایرانی دریغ نمی نمایند.

سواد رسانه ای به ما می گوید که استفاده از منبع ناشناس و استناد به اطلاعات رسیده! در گزارش های خبری رسانه ای فارسی زبان، شیوه آشناییست، حداقل برای ما ایرانی ها که این طور است. شیوه رسانه ای که مدتی بعضی را فریب داده و برای کشور هزینه ها تراشیده و امروز مدیر آن رسانه در بازداشت به سر می برد، آمدنیوز!

پس پُر بیراه نیست اگر بگوییم که بی بی سی فارسی با این قبیل اقدامات در پی جذب مخاطبان از دست رفته آمدنیوز برای خودش است.

اهداف متعددی از پیگیری این خط سناریو کشته سازی توسط رسانه های فارسی زبان را می توان متصور بود که از جمله آن ها تشدید دروغ پراکنی علیه نظام ایران، ایجاد فضای بی اعتمادی نسبت به مسئولین، تحریف واقعیت موجود در موفقیت ایران نسبت به مدیریت کرونا و نادیده دریافت از خودگذشتگی های بسیاری از زحمتکشان عرصه سلامت کشور که جان خود را فدای هموطنانشان کردند و البته پنهان کردن ضعف مدیریتی دولت های متبوع آن رسانه ها.

آمار های تاسف برانگیز از تعداد زیاد مبتلایان و کشته شدگان کرونا در انگلیس و آمریکا اثبات نماینده شرایط نابسامان این دو کشور است که کوشش می نمایند با استفاده از رسانه های گسترده در اختیارشان و با پرداختن به موضوعاتی، چون کشته سازی در ایران به واسطه کرونا، در پشت آن ها پنهان شوند.

یاری به پیروزمند جلوه دادن ترامپ در مقابله با ایران در آستانه انتخابات پیشروی آن کشور هم می تواند یکی از اهداف اقدامات اخیر رسانه های فارسی زبان باشد.

به هرحال عداوت و خصومت مدیران و سرمایه گذاران شبکه های فارسی زبان خارج نشین با ایران، بر کسی پوشیده نیست و طبیعی است که از دشمن دشمنی برمی آید و از ما هم هوشیاری، افزایش آگاهی بخشی به آحاد مختلف مردم و کوشش برای پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر و به تعبیر رهبری انقلاب قوی شدن ایران که این نیز می تواند و باید علیرغم همه فشارها، تحریم ها و توطئه های دشمنان، در قالب راهبرد مقاومت فعال در حوزه های مختلف پیگیری و عملیاتی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 988

به "کوشش رسانه های بیگانه در تشویش افکار مردم، کشته سازی کرونایی به سبک آمدنیوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش رسانه های بیگانه در تشویش افکار مردم، کشته سازی کرونایی به سبک آمدنیوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید