فواید سلامتی: گردو

به گزارش مجله فیروزی، اگرچه گردو غنی از چربی است اما حضور آن در رژیم غذایی یک فرد می تواند به طور قابل توجهی خطر بیماری های قلبی و عروقی و حملات قلبی را کاهش دهد. فواید سلامتی آن از این واقعیت نتیجه شده که این چربی ها برای قلب، سالم

فواید سلامتی: گردو

مترجم : بهروزی

منبع:راسخون

اگرچه گردو غنی از چربی است اما حضور آن در رژیم غذایی یک فرد می تواند به طور قابل توجهی خطر بیماری های قلبی و عروقی و حملات قلبی را کاهش دهد. فواید سلامتی آن از این واقعیت نتیجه شده که این چربی ها برای قلب، سالم هستند و این آجیل ها منبع غنی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای زندگی سالم حیاتی اند. بیایید به وسیله این مقاله، در دنیای فواید سلامتی متعدد این آجیل شگفت انگیز عمیق تر کاوش بکنیم.

گردو به اسم ابر غذا و یا غذای برای خدایان، به مدت طولانی برای بشر شناخته شده است. مطالعات اخیر تنها فواید سلامتی متعدد گردوها را ثابت نموده است. از بهبود سلامتی قلبی و عروقی ما گرفته تا افزایش سیستم ایمنی و متابولیسم، فواید آن بی شمار هستند. نه تنها آجیل بلکه روغن آن هم مفید است و فواید آن شبیه همان هایی هستند که از خود گردو به دست می آیند و روغن آن تصفیه نشده به دست می آید. هر 35 گرم روغن ارزش غذایی معادل 50 گرم آجیل را دارد.

100 گرم گردو، شامل 375 تا 500 میلی گرم پتاسیم، 13 تا 91 میلی گرم کلسیم و 189 تا 278 میلی گرم مهمیم است. این مواد معدنی نقش مهمی را در متابولیسم بدن و سلامت کلی فرد دارند. ممکن است شما شگفت زده شوید از این که بدانید 25 گرم گردو شامل 5ر94 % امگا 3، 5ر42 % منگنز و 20 % مس است. چون این آجیل ها مواد مغذی بالایی دارند، اندازه کالری آنها وقتی که به مقادیر محدود مصرف شوند، نباید اصلاً مسئله ای ایجاد کند. برای به دست آوردن فواید سلامتی، شما باید آجیل ها را با پوست (به شکل کلی) مصرف کنید. معمولاً آجیل ها بیشترین ویتامین E را در شکل آلفا - توکوفرول دارند؛ اما گردوها استثنائاً شامل مقادیر بالایی ویتامین E در شکل گاما - توکوفرول هستند که ما را از مسائل قلبی حفاظت می نمایند. آنها پر از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی ضد التهاب هستند که به بهبود ترکیب خون و انعطاف پذیری رگهای خونی یاری می نمایند. مصرف منظم گردو به حفظ تعادل مولکول هایی که بر التهاب تأثیر می گذارند یاری می نماید.

فواید سلامتی گردو :

 کلسیم موجود در گردو به بهبود سلامتی استخوان یاری می نماید. کلسیم دندان های شما را محکم تر می سازد و هم چنین خطر پوکی استخوان و کرم خوردگی دندان را کاهش می دهد.

 مطالعات نشان می دهند که این آجیل ها در جلوگیری از سنگ کیسه صفرا در خانم ها موثر هستند.

 این آجیل ها به خاطر اثرات روان سازی خود به نرم کردن یبوست یاری می نمایند.

 اسید الاژیک در گردوها یک ترکیب آنتی اکسیدان است که سیستم ایمنی را ارتقا و افزایش می دهد. هم چنین خواص ضد سرطانی آن به مبارزه با بیماری های ترسناک یاری می نماید.

 گردوها کلسترول کلی را در بدن کاهش می دهند. آنها اندازه کلسترول HDL را افزایش و سطح کلسترول LDL را در خون کاهش می دهند.

 آنها منبع عالی پروتئین ها، فیبر، ویتامین B و مواد معدنی مثل آهن، مهمیم، فسفر، مس و منگنز هستند.

 Lp(a) یک ترکیب چربی است که لخته شدن خون را افزایش و خطر تصلب شراین و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. گردو مقادیر این ترکیب چربی را در بدن کاهش می دهد.

 تحقیق نشان می دهد که گردو ممکن است خطر بیماری آلزایمر را با جلوگیری از تشکیل پلاک های آمیلوید کاهش دهد که این پلاک ها در مغز بیمارانی که از این بیماری ناتوان نماینده رنج می برند یافت شده است.

 گردو منبع غنی اسیدهای چرب ضروری امگا 3 است. این مواد مغذی سلامت قلبی و عروقی را افزایش می دهند و هم چنین فواید ضد التهابی برای آسم، روماتیسم و ورم مفصلی، اگزما و پسوریازیس دارند.

 علاوه بر اسیدهای چرب امگا 3 که از ضربان های قلب نامنظم جلوگیری می نمایند و شکل گیری پلاگ را در رگهای خونی منظم می نمایند، آمینو اسیدهای ضروری ال - آرگینین موجود در گردو، الاستیسیته رگهای خونی را افزایش می دهند. این امر تأمین مناسب خون برای اندام های مختلف را مطمئن می سازد.

 ملاتونین، آنتی اکسیدان قدرتمند که موجب خواب شب خوب می گردد به شکل زیست - دسترس در گردو موجود است. بنابراین، خوردن مشتی آجیل قبل از رفتن به خواب به داشتن خواب خوب یاری می نماید.

 گردو هم چنین غذای مغز نامیده می گردد. این موضوع نه تنها به خاطر ظاهر چروکیده پوسته آن است که شبیه مغز است بلکه به خاطر این واقعیت است که گردو شامل سطوح بالایی از اسید چرب امگا 3 است. نزدیک به 60 % از مغز ما را چربی های ساختاری تشکیل می دهند که عمدتاً اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

 هم چنین رومیان به اسم آجیل امپراطوری به آن اشاره می کردند و فواید سلامتی گردوی سیاه شامل جلوگیری از سوزش معده، فشار خون بالا و ناراحتی های پوستی متعدد است. گردو به رها شدن از انگل های روده ای و کرم های کدو یاری می نماید و عملکرد درست غده تیروئید را ممکن می سازد.

 برای داشتن زندگی سالم، باید نسبت اسیدهای چرب امگا 6 به امگا 3 به صورت 4 به 1 حفظ گردد. اما تغییرات غذایی، این نسبت را به هم می زنند و برای هر آمریکایی به طور میانه این نسبت 20 به 1 است. گردو یکی از غذاهای طبیعی است که نسبت دقیق و ایده آل اسید چرب امگا 6 به امگا 3 را دارد که 4 به 1 است.

 مواد مغذی گیاهی موجود در گردو مثل تلیماگراندین تانین و یا فلاونول مورین بعضی از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی ضد التهاب نادر ولی ضروری هستند. کوئینون جاگلون که در گردو یافت می گردد در هیچ ماده قابل خوردن دیگر یافت نمی گردد. این مواد مغذی به جلوگیری از سندروم متابولیک، دیابت نوع دوم و مسائل قلبی عروقی یاری می نمایند.

شما باید در خصوص گردوهای سیاه و گردوهای انگلیسی شنیده باشید. فواید سلامتی آنها تقریباً مشابه آنهایی است که قبلاً در این مقاله بحث شد.

اضافه کردن گردو به رژیم غذایی :

درست است که آنها منبع غنی کالری هستند. اما این واقعیت که این گردوها دارای بعضی فواید سلامتی هستند هم نمی تواند نادیده گرفته گردد. کلید آن، جایگزینی غذاهای با سطوح بالای چربی های اشباع شده با مشتی از این آجیل ها به صورت روزانه است. 5ر1 اونس گردو به صورت روزانه، برای بهره مندی از بیشترین فواید سلامتی آن، کافی است. یک اونس به معنای حدوداً 7 آجیل پوست دار و 14 گردوی نصفه است. آیا شما سورپرایز شدید از این که چطور این آجیل شگفت انگیز را در رژیم غذایی خود وارد کنید؟ خب، عوض کردن پپرونی با گردو خرد شده ریز، روی پیتزای شما چگونه است؟ هم چنین شما می توانید روی آرد جو دو سر و غله صبحانه ی خود کمی گردوی خرد شده بپاشید. شما می توانید آن را به سالاد، دسر، میوه و یا سبزیجات خود اضافه بکنید. آنها هم چنین می توانند به خاطر پروتئین جایگزین گوشت و تخم مرغ شوند و یا شما می توانید اندازهی آجیل را به جای مشتی کلوچه و بیسکویت وقتی گرسنه هستید بردارید و بخورید. با وجود اندازه کالری زیاد، گردو به کاهش وزن یاری می نماید چون این آجیل سیر نماینده است و اشتهای فرد را برای غذا کاهش می دهد. در واقع، تحقیق نشان می دهد که افزایش وزن به دلیل مصرف گردو به اندازه میانه، نسبت به دیگر فواید سلامتی آن ناچیز و قابل چشم پوشی است.

بنابراین چه چیزی مانع شما است؟ مشتی از این آجیل ها را بردارید و بیشترین فواید سلامتی را از آنها ببرید که نه تنها عملکرد درست بدن را ممکن می سازند بلکه روش خوشمزه ای برای سالم ماندن هستند.

منبع: راسخون
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1663

به "فواید سلامتی: گردو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید سلامتی: گردو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید