مذاکرات وین چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

به گزارش مجله فیروزی، تهران (پانا) - فرایند مثبت مذاکرات هسته ای منجر به امیدواری برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور شده و بعضی مسئولان و کارشناسان معتقدند که قیمت مسکن نیز کاهش پیدا می نماید؛ این درحالی است که با وجود افت شدید توان خرید متقاضیان بازار مسکن، قیمت زمین و مصالح ساختمانی با رشد روبرو شده و در این شرایط صدای پای رکود مسکن شنیده می گردد.

مذاکرات وین چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، امیدواری ها به احیای برجام، ثباتی را در بازارهای ارز، طلا و بورس ایجاد نموده است. البته بورس به دلیل جهش سنگین از اواسط سال گذشته فرایند نزولی داشته و کماکان در راستا افت قرار گرفته است. اما آرامش بازارهای ارز و طلا می تواند پیش درآمد توافقات سیاسی این روزهای گفت وگوهای وین پیرامون برجام باشد. قیمت مسکن شهر تهران نیز در اولین ماه از امسال 3 درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد. همین مساله منجر به برآورد ها برای افت قیمت مسکن در آینده شد؛ این در حالی است که قیمت زمین، مصالح ساختمانی، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دستمزد کارگران با رشد 40 تا 120 درصد در سال گذشته همراه شد.

اخیرا محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: اگر مذاکرات نتیجه بخش باشد و برجام احیا گردد با رکود معناداری در بازار مسکن روبرو می شویم که به دنبال آن، قیمت ها ریزش خواهد نمود. او دو روز قبل هم در گفت وگو با ایسنا از رکود و کاهش قیمت مسکن در شهرستانها اطلاع داد و گفت که علت افزایش قیمت مسکن در تهران، ثبات بازار های موازی و ورود سرمایه ها از بازارهای طلا، ارز و بورس بوده است.

از سوی دیگر سازندگان معتقدند پس از کاهش قیمت دلار از محدوده 30 هزار تومان به حدود 23 هزار تومان، نرخ نهاده های ساختمانی، زمین و دستمزد نه تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش روبرو شده است.

جمشید برزگر ـ رییس کانون انبوه سازان ـ با بیان اینکه هر زمان مسئولان پیش بینی افت قیمت مسکن را داشتند با رشد قیمتها روبرو شدیم گفت: طی یک سال گذشته قیمت ساخت هر متر مسکن در مناطق معمولی کشور حداقل 2 میلیون تومان افزایش یافته و در بعضی مناطق تهران و کلانشهرها با رشد 20 میلیون تومانی هر متر مربع هزینه ساخت روبرو بوده ایم. از دفترخانه گرفته تا نظام مهندسی و شهرداری و دستمزد کارگر و غیره هزینه به ما تحمیل می گردد. در شهر تبریز عوارض شهرداری برای تراکمهای مجاز 200 درصد و تراکم مازاد 800 درصد افزایش یافته، چطور انتظار دارند قیمت مسکن کاهش یابد؟

با وجود صحبتهای رییس کانون انبوه سازان، تجربه نشان داده زمانی که مسکن با رکود روبرو می گردد بسیاری از واحدها زیر قیمت ساخت به فروش می رسد؛ موضوعی که خود برزگر نیز به آن اذعان دارد و می گوید که در حال حاضر بعضی همکاران ما که به نقدینگی احتیاج دارند واحدها را تا 5 درصد ضرر می فروشند. برزگر مدتی قبل هم گفته بود که الان در بازار می گردد واحدهای آماده را با قیمت به مراتب کمتر از هزینه ساخت، خریداری کرد. اما خروجی این شرایط به قهر سرمایه ها از حوزه ساخت و ساز می انجامد.

انتظار مسئولان و بعضی کارشناسان برای افت 25 درصدی قیمت

گفته می گردد محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ معتقد است که قیمت مسکن باید تا 25 درصد کاهش پیدا کند. اما انتظار مصطفی قلی خسروی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک ـ کاهش بیش از 25 درصد است. او همیشه از آمار بانک مرکزی و مرکز آمار درخصوص رشد قیمت مسکن گلایه دارد و اخیرا نیز گفته است: متاسفانه بانک مرکزی با این گزارش ها بازار را به تنش می کشد. نمی دانیم چه کسی از بانک مرکزی خواسته، گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر کند. خسروی فراتر از این صحبتها گفت که بانک مرکزی هیچ تعاملی با اتحادیه ندارد و ماموریت دارد بازار را به تشنج بکشاند تا بانکها ورشکسته نشوند.

در شرایط فعلی دو نوع تحلیل از شرایط بازار مسکن وجود دارد؛ گروهی می گویند که قیمتها کاهش می یابد و گروه دیگر معتقد به عدم افت قیمتها هستند. البته معدود افرادی هم مثل بیت الله ستاریان ـ کارشناس بازار مسکن ـ از رشد قیمت سخن می گویند. ستاریان بیان می نماید: هم اکنون سه پارامتر رشد نسبی ساخت وساز، رونق مالی و رونق فراوری ایجاد شده و با تأمل در معاملات مسکن روبرویم اما نمی توان از واژه رکود استفاده کرد. او اسفندماه 1399 هم گفته بود: رکود را باید در یک شاخص بلندمدت آنالیز کرد، در حالی که همیشه طی 50 سال گذشته تقاضای مسکن بیش از فراوری بوده و در سال 1400 نیز این فرایند ادامه می یابد؛ معتقدم سال آینده در هر چهار شاخص معاملات، قیمت، فراوری و سرمایه گذاری در بخش مسکن با رشد روبرو می شویم.

با همه این صحبتها محتمل ترین سناریو با توجه به تجربه ادوار بازار مسکن می تواند ثبات قیمت برای دوره میان مدت باشد که معمولا در پس هر رونق بازار مسکن ایجاد شده است؛ تا جایی که حتی سازندگان هم از رکود محتوم در آینده سخن می گویند. سید محمد مرتضوی ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ـ با بیان اینکه فقط در بخش مسکن لوکس با مقداری افت قیمت روبرو شده و کاهش قیمت در حالت کلی نداشته ایم معتقد است: اگر انتظارات تورمی و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ایجاد نگردد باید منتظر رکود 4 تا 6 ساله در بخش مسکن باشیم اما به دلیل تورم 40 درصدی خدمات و دستمزد در امسال نمی توان انتظار داشت قیمت مسکن در بخش تقاضای واقعی کاهش پیدا کند.

متوسط قیمت مسکن در تهران 29.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، فروردین سال 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 29 میلیون و 320 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات صورت گرفته در این ماه معادل 2.1 هزار فقره بود که از کاهش 60 درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش 68 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1450

به "مذاکرات وین چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات وین چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید