وزارت راه: فعلاً برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

به گزارش مجله فیروزی، مشاور وزیر راه با اعلام این که وزارت راه در حال حاضر برای فراوری یک میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می دهد.

وزارت راه: فعلاً برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، ابوالفضل نوروزی در گفت وگوی ویژه خبری اظهار کرد: آمار خانه های خالی در کشور مربوط به سال های قبل است با این حال بعضی از خانه های خالی به عنوان خانه دوم و تفرجگاه در حال استفاده است، گرچه خانه های خالی در شمال تهران می تواند پس از اعمال اقتصادیات و اجرای قانون اقتصادیات بر خانه های خالی، به صورت پلکانی قیمت خانه های دیگر سطوح کشور را نیز کاهش دهد.

نوروزی تامین منابع اقتصادی جهت فراوری مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و اضافه کرد: این صندوق به طور مستقیم از بودجه استفاده نمی کند بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر عایدیهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره های 99 ساله خانه و زمین و عایدی حاصل از جرائم اقتصادیاتی بانک ها بخشی از عایدی این صندوق را تشکیل می دهد.

وی توضیح داد: با استفاده از ابزار موجود در سامانه سما می توانیم از نرخ هدر رفت تسهیلات ناسالم بعضی بانک ها کم کنیم زیرا در مواردی مشاهده شده بود که یک بانک به فردی یا ارگان تسهیلات داده و آن فرد با تسهیلات بانکی در فرانسه اقدام به خرید ویلا نموده بود اگر این تسهیلات ناسالم کاهش یابد راستا درست تسهیلات می تواند به سمت فراوری مسکن باز گردد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی هم با بیان اینکه اگر مشکل زمین حل گردد مشکل مسکن هم حل خواهد شد گفت: در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی آنقدر زمین خالی دارد که بتواند برای فراوری حدود یک میلیون واحد در سال اول اجرای طرح افزایش و جهش فراوری مسکن قدم بردارد اما برای باقی راه باید بانک ها و سایر ارگان ها پای کار بیایند و زمین های خود را به صورت تهاتر یا فروش در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. در پی شهرسازی هستیم و اگر ارگان ها، اقدام به ارائه زمین های خود نمایند می توانیم در جاهای بهتری برای مردم خانه سازی کنیم.

فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن هم گفت: رئیس جمهور (قبلی) در بدو کار اشاره به اعمال اقتصادیات سنگین و مبارزه با رانت و فساد و سوداگری کرد، اما هنوز این وعده اجرایی نشده زمانی که چنین وعده ای داد وام مسکن 80 میلیون تومان بود و نرخ هر متر مربع خانه در تهران چهار میلیون تومان، حالا هم وام مسکن همان 80 تومان است و نرخ هر متر خانه در تهران به میانگین 30 میلیون تومان رسیده است.

وی اعلام کرد: طبق آمار رسمی به ثبت رسیده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقط مسکن در ایران 1/8 برابر نرخ متعارف جهانی است.

وی یادآور شد: 40 درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن بسر می برند، خانواده هایی که بیش از 30 درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره بها و هزینه های مرتبط با تهیه مسکن می نمایند فقیران مسکن محسوب می شوند این نرخ در تهران به 70 درصد جمعیت استان رسیده است. بر اساس آمار مربوط به سال 98، یک زوج ساکن تهران حدود 66 سال طول می کشد که خانه دار شوند.

به گفته وی، مدت خانه دار شدن یک زوج در کشور به طور میانگین حدود 33 سال و این در حالی است که در جهان تعریف شده حدود 10 تا 12 سال طول می کشد تا یک فرد بتواند با پس انداز خود خانه دار گردد.

محمدرضا رضائی کوچی نیز در این برنامه اظهار کرد: بر اساس آمار در کشور حدود دو میلیون واحد خالی وجود دارد برای اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آنها اقتصادیات بر خانه های خالی، اعمال نموده ایم البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به علت کم بودن اقتصادیات، بازدارندگی چندانی در خصوص ایجاد خانه های خالی ایجاد نکرد به همین علت در دولت فعلی، مقدار اقتصادیات ها افزایش یافت.

وی از شناسایی بیش از یک میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه اطلاع داد و اضافه کرد: پس از معرفی این تعداد واحد خالی به امور اقتصادیاتی و ثبت اقتصادیات برای این یک میلیون واحد شناسایی شده مالکین این خانه ها ترجیح خواهند داد املاک خود را یا بفروشند و یا اجاره دهند.

وی یادآور شد: تعداد زیادی از حدود دو میلیون خانه خالی موجود در کشور عمدتاً خانه های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتاً، مخاطب ما نمی تواند از این خانه ها بهره مند گردد هر چند اعمال اقتصادیات بر این خانه ها به حرکت بازار مسکن یاری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1684

به "وزارت راه: فعلاً برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت راه: فعلاً برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید