مصر درباره تاثیر منفی سند النهضه بر ثبات منطقه هشدار داد

به گزارش مجله فیروزی، وزیر خارجه مصر بر اهمیت افزایش کوشش های سودان و مصر درباره پرونده سد النهضه تاکید نمود و درباره تاثیر منفی این پرونده بر ثبات منطقه ای هشدار داد.

مصر درباره تاثیر منفی سند النهضه بر ثبات منطقه هشدار داد

به گزارش گروه بین الملل مجله فیروزی به نقل از سایت العهد، سامح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت که سودان و مصر درخصوص سند النهضه سرنوشت واحدی دارند و لذا باید کوشش های خود درباره پرونده این سند را افزایش دهند.

وی در سخنرانی خود در جلسه مجلس مصر اضافه نمود: پرونده سند النهضه به علت طولانی شدن مذاکرات و عدم دستیابی به توافقی درباره این سند مطابق با قوانین بین المللی در مرحله بسیار حساسی به سرمی برد.

شکری گفت: ادامه گام برداشتن اتیوپی در پر کردن و بهره برداری از سند النهضه بدون وجود توافقی با دو کشور سهیم در رودخانه کاملا غیرقابل قبول و نقض آشکار توافقنامه اعلام اصول است.

وی هشدار داد که این سند می تواند بر ثبات منطقه تاثیر منفی بگذارد.

شکری گفت: از جامعه دنیای برای میانجیگری به منظور یافتن راه حلی برای این بحران دعوت شده است.

وزیر خارجه مصر همچنین از اتیوپی دعوت کرد که برای رسیدن به توافقنامه مورد نظر طرف چهارمی نیز وارد پرونده این سند بگردد.

رود نیل با 6650 کیلومتر مربع طولانی ترین رود دنیا است که در شمال قاره آفریقا قرار داشته و از کشورهای کنیا، اوگاندا، تانزانیا، روآندا، کُنگو، اتیوپی، سودان جنوبی و مصر، گذشته و به دریای مدیترانه می ریزد.

رود نیل در واقع از به هم پیوستن دو رود نیل سفید و نیل آبی در خارطوم به وجود آمده است. سرچشمه نیل سفید، دریاچه ویکتوریا و سرچشمه نیل آبی، دریاچه تانا در اتیوپی است.

این رود به دلیل منابع آبی فراوان آن و با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور مصر، شاهرگ حیاتی این کشور به شمار می رود و از این رو، صندلی ویژه ای در امنیت ملی مصر و نحوه تعامل این کشور با دیگر کشورهای همجوار رود نیل دارد.

بعضی از این کشورها - مانند اتیوپی و اوگاندا - در صدد تأسیس سد و فراوری برق از این منبع عظیم آبی برآمده و پروژه هایی را در این زمینه، تعریف و در دست اجرا دارند. مهمترین آنها، تأسیس سد عظیم النهضه یا رنسانس توسط اتیوپی است. این سد با هدف فراوری برق ساخته شد؛ اما نگرانی های زیادی را برای مصر ایجاد نموده است؛ چرا که حجم بسیار زیاد انباشت آب در پشت سدّ مذکور، می تواند سهم و منابع آبی مصر و سودان را از نیل به شدت کاهش داده و در بعد سیاسی و مالی یا حتی امنیتی نیز ممکن است به عنوان اهرم فشاری توسط دولت اتیوپی در تعامل با مصر و حتی سودان به کار گرفته گردد.

در نتیجه، بسیار بدیهی است که کشور مصر به دلیل این وابستگی شدید به آب نیل، مخالف سرسخت هرگونه ساخت وسازی از این نوع باشد. مصر در دهه گذشته، نهایت کوشش خود را برای جلوگیری از ساخت سد مزبور با مشخصات کنونی آن به کار بست اما به نتیجه نرسید و اکنون دولت اتیوپی بدون توافق با مصر و سودان درحال آبگیری آن است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 334

به "مصر درباره تاثیر منفی سند النهضه بر ثبات منطقه هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر درباره تاثیر منفی سند النهضه بر ثبات منطقه هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید