کشنده ترین شیرینی دنیا چگونه موجب مرگ می گردد؟

به گزارش مجله فیروزی، ژاپن، کشوری در شرقی ترین نقطه کره زمین واقع شده است و ساکنینش از آن با نام خاستگاه خورشید یاد می نمایند.کشوری که شواهد سکونت در آن به پارینه سنگی بازمی شود و دارای تاریخ پر فراز و نشیب و منحصر به فردی است.

کشنده ترین شیرینی دنیا چگونه موجب مرگ می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، امروزه ژاپن به عنوان یکی از توسعه یافته ترین کشورهای دنیا شناخته می گردد، اما با این وجود عقاید و فرهنگ دیرین ژاپنی ها در بسیاری از مراسم و زندگی روزمره شان دیده می گردد.

در این مطلب قرار است نگاهی بر یکی از همین رسوم خاص ژاپنی ها بندازیم که سالیانه موجب مرگ و میر بسیاری می گردد.

تاریخچه موچی

گفته می گردد نخستین بار چینی ها برای اینکه بتوانند از گوشت تازه ماهی استفاده نمایند، آن را دور برنج تخمیر شده می پیچیدند و هنگام صرف کردن، تنها از گوشت تغذیه می کردند.

این غذا سپس در ژاپن نیز مطرح شد و آن ها با تغییر طرز تهیه آن، امضای خود را تا ابد روی سوشی ها گذاشتند.

تاریخچه موچی نیز شباهت زیادی به سوشی دارد. موچی نخستین بار در چین باستان تهیه شد اما ژاپنی ها با تغییر دادن روش تهیه و طبخ آن کاری کردند که امروزه هنگام شنیدن نام موچی تنها به یاد یک شیرینی ژاپنی بیافتیم.

موچی ژاپنی که بافت آدامس مانند داشت، محبوبیت زیادی در ادوار مختلف پیدا کرد و در مراسم یا حتی افسانه های ژاپنی دیده شد. برای مثال در اواخر قرن هشتم افسانه ای از موچی به وجود آمد که گفته می شد اگر یک مرد ثروتمند از برنج های باقی مانده زمینش موچی صاف (نه گرد) بپزد و با تیرِ کمان روی آن شلیک کند، شیرینی موچی به یک پرنده سفید رنگ تبدیل شده و به آسمان پرواز می نماید. بعد از آن، زمین های برنج آن مرد ثروتمند حاصل خیزی خودش را از دست می دهد و او فقیر می گردد. به گفته افسانه های ژاپنی، موچی که به شکل گرد تهیه می گردد قدرت روحانی دارد.

بعد از داستان و افسانه های مختلف، پختن موچی در مراسم مذهبی و فرهنگی گسترش یافت. از قرن 11 میلادی خوردن موچی پس از تولد نوزاد، عروسی، روز کودک، روز دختر، آغار بهار و سال نو ژاپنی مرسوم شد.

موچی از چه تهیه می گردد و چگونه موجب مرگ گردد؟

اصلی ترین ماده تشکیل دهنده موچی نوعی آرد برنج ژاپنی است که طعم شیرینی دارد و به آن موچیکو (mochiko) می گویند.

یکی از ویژگی های این آرد، چسبناک بودنش است که علت اصلی کشنده بودن آن نیز محسوب می گردد. چرا که پس از ورز دادن و پختن شیرینی، خاصیت کشسانی و چسبندگی شیرینی حفظ می گردد و اگر هنگام میل کردن به خوبی جویده و بلیعده نگردد، این شیرینی آدامسی می تواند سبب خفگی افراد گردد.

این موضوع آنقدر جدی است که مانند چهارشنبه سوری در ایران، رسانه های مختلف ژاپنی بابت پیشگیری از تلخ شدن کام مردم در سال جدید، به آن ها هشدار می دهد.

به نقل از دپارتمان آتش نشانی شهر توکیو، سالانه بیش از 100 مورد عامل خفگی ناشی از خوردن موچی تنها در بیمارستان این شهر ثبت می گردد. افراد بین 50 تا 80 سال عمدتا این آمار را شامل می شوند.

همانطور که اشاره شد، موچی نوعی شیرینی مخصوص محسوب می گردد که علاوه بر مصرف سالیانه در بعضی از مراسم خاص ژاپنی به ویژه مراسم سال نو، صندلی مشخصی دارد. حتی طرز تهیه این شیرینی که خود می تواند خطرآفرین باشد، مراسمی دارد که به آن موچیت سوکی (mochitsuki) می گویند.

طی مراسم موچیت سوکی، دست کم دو آشپز یا شیرنی پز باید حضور داشته باشد که غالبا تهیه آن توسط مردها انجام می گردد.

برای تهیه موچی، یکی از آشپزها با نیروی زیادی به خمیر ضربه وارد می نماید و در همین حال، شخص دیگر با دست خمیر را ورز داده و به آن آرد می پاچد. البته این شیوه سنتی غالبا جای خود را به دستگاه های شیرینی پزی داده است.

موچی بخورید!

با وجود تمامی چیزهایی که از موچی گفته شد، باید بدانید اگر کمی مراقب خوردن آن باشید، خطری جان شما را تهدید نمی نماید.

موچی یکی از اصلی ترین خوراکی های ژاپنی محسوب می گردد و بی انصافی است اگر آن روی سکه را درباره اش نگوییم.

چرا که این شیرینی، علاوه بر ارزان قیمتی، یکی از مهم ترین اسنک های ژاپنی محسوب می گردد و بسیار سالم است.

در موچی، چربی کلسترولی وجود ندارد و منبع قند آن از معدود کربوهیدرات هایی است که گلوتن ندارد و همچنین منبعی سرشار از پروتئین، ویتامین های A,K,C,E و عناصری چون فسفر، کلسیم، آهن، منیزیم و منگنز محسوب می گردد.

این شیرینی خوشمزه به دلیل انرژی زیادی که دارد، در گذشته جزوی از رژیم غذایی سامورایی ها و کشاورزان بوده است.

منبع: سیناپرس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1411

به "کشنده ترین شیرینی دنیا چگونه موجب مرگ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشنده ترین شیرینی دنیا چگونه موجب مرگ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید