کمال گرایی در رابطه چه پیامد هایی دارد؟

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: خیلی ها وقتی کمال گرا لقب داده می شوند فکر می نمایند مورد تحسین قرار گرفته اند. در واقع این افراد تصور می نمایند کمال گرا بودن نشاندهنده پیروز بودن و داشتن ویژگی های ممتاز است. اما خیلی زود متوجه می شوند که کمال گرایی، صفتی نیست که کمکی به آن ها بکند.

کمال گرایی در رابطه چه پیامد هایی دارد؟

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی اغلب ریشه در اضطراب و ضعف در خود باوری دارد. احتیاج به این احساس که هر کاری که انجام می دهید کامل و بی عیب است منجر به احساس شکست مداوم خواهد شد. چه کسی کامل است؟ کمال گرایی در بیشتر موارد موجب تسلیم شدن، رها کردن پشتکار و عدم تجربه فعالیت های جدید یا فرا دریافت مهارت های جدید می گردد، چون فرد می ترسد شکست بخورد. برخی از کمال گرا ها ترجیح می دهند کار جدیدی را امتحان ننمایند تا مجبور نشوند ضعف ها و ایراد های خود را بپذیرند. اضطرابی که کمال گرا ها را احاطه می نماید می تواند گاهی واقعا توانفرسا باشد. افراد کمال گرا ممکن است دچار حملات پانیک، حساسیت پذیری شدید و افسردگی شوند. کوشش این افراد برای کامل بودن وسیله ای است برای کنترل اضطرابی که از شکست ناشی می گردد. برای یک فرد کمال گرا، روبرو شدن با محدودیت ها و ضعف ها واقعا چالش برانگیز است. کمال گرایی اغلب موجب بروز اختلاف هایی در روابط می گردد.

چه می گردد اگر با یک کمال گرا ازدواج کنید؟

وقتی کسی به راحتی تحت تاثیر شکست و ناکامی اش قرار می گیرد و استاندارد های غیر واقعی برای خودش دارد چگونه می تواند با همین توقعات و انتظاراتش اطرافیانش را درگیر نکند؟

به این سوال ها پاسخ دهید تا متوجه شوید همسر شما هم یک کمال گرا است یا خیر:. آیا احساس می کنید مدام مورد انتقاد قرار می گیرید؟. آیا همسر شما مرتبا شما را ناامید می نماید؟. آیا همسر شما سعی می نماید تمام امور مربوط به شما را نیز کنترل کند، چون به شما اعتماد ندارد که بتوانید کارهای تان را طبق استاندارد های او پیش ببرید؟

اگر پاسخ شما مثبت است پس یعنی همسر شما با این اضطراب درگیر است که مدام شما را کنترل کند. یادتان باشد، کمال گرایی با ترس از شکست تغذیه می گردد و اگر همسرتان فکر کند شما نمی توانید کاری را کاملا درست انجام دهید، اضطرابش بیشتر خواهد شد. شاید با همسرتان جروبحث کنید که اجازه دهد کار ها را به روش خودتان انجام دهید یا دست از کنترل شما بردارد تا با هم دچار اختلاف نشوید. هیچکدام از این رهکار های در درازمدت به نفع هیچکدام تان نیستند؛ همسر شما از تمام فشار ها و قید و بند هایی که برای خودش ایجاد نموده خسته و فرسوده خواهد شد و شما نیز از رفتار های او خشمگین و ناراضی و آزرده خواهید شد. از سویی دیگر، آن هایی که با کمال گرایی درگیرند به مرور زمان دچار اختلاف ها و جروبحث های روزافزون خواهند شد که هیچ راه حلی نیز نمی توانند برای آن ها پیدا نمایند.

نکاتی برای تان داریم تا با یاری آن ها حد و حدودی برای خود تعیین کنید و از اختلافات مرتبط با کمال گرایی بکاهید.

مشکل را شناسایی کنید

اگر مسئله ای را تشخیص ندهیم نمی توانیم برطرفش کنیم. اگر دارید این مقاله را می خوانید پس به احتمال زیاد کمال گرایی رابطه شما را تحت تاثیر قرار داده است. اگر فکر می کنید همسرتان دچار کمال گرایی است، این موضوع را در مصاحبهیی مهربانانه و با روشی محبت آمیز مطرح کنید. هر چه بیشتر در خصوص مسئله ای که موجود دارد بدانید، راحت تر می توانید قدم بعدی را بردارید.

از مشاوره به صورت فردی یا با هم دیگر یاری بگیرید

اگر مشکل کمال گرایی در رابطه ای وجود داشته باشد چیزی است که احتیاج به استراتژی هایی برای کنترل اضطراب و افزایش خود باوری دارد. یاری دریافت از یک مشاور حرفه ای که در زمینه اضطراب کار می نماید در بهبود شرایط حال حاضر بسیار مفید خواهد بود. زوج درمانی نیز ایده خوبی است. در اغلب موارد شما به عنوان یک زوج که درگیر کمال گرایی هستید احتیاج به یک زاویه دید سوم دارید تا مطمئن شوید احتیاج های هم را می توانید برآورده کنید.

ارتباط خیلی مهم است

ارتباط موثر در تمام جبنه های یک رابطه دو نفره اهمیت دارد و می تواند یک ازدواج پیروز و سالم را از یک ازدواج پُرچالش نیز متمایز کند. هر دو طرف باید احساس نمایند که حرف های شان شنیده می گردد و ارزش دارد. ارتباط شفاف و سالم باید بر پایه درک متقابل و احترام میان دو طرف باشد. حتما به طور منظم زمان هایی را برای مصاحبه با هم در نظر بگیرید و اجازه ندهید مشغله ها و مسئولیت ها، فرصت این ارتباط صمیمانه را از شما بگیرند.

حد و مرز ها را تعیین کنید

شما به عنوان همسر یک فرد کمال گرا حتما باید به باور ها و استاندارد های خودتان پایبند بمانید و تحت تاثیر باور های منفی همسر کمال گرای تان نباشید. شاید شما احتیاج به مشاوره فردی داشته باشید تا مهارت های لازم را فرا بگیرید. وقتی همسرتان از شما انتقاد می نماید یا به دلیل اضطراب زیادی که درگیرش است می خواهد کاملا کنترل تان کند، با آرامش به او یادآوری کنید که حدود باور های شما کجاست و همانجا باید او اضطرابش را انتها بدهد، چون در این منطقه فقط شمایید که کنترل خود را به دست می گیرید. توافق و سازش، ابزار قدرتمندی در ازدواج است، اما پایبند ماندن به اصول و باور های شخصی تان نیز ضروریست.

کار کردن روی مشکل کمال گرایی در یک رابطه زناشویی بدون تردید کار بسیار سختی است، اما اگر هر دو طرف تصمیم بگیرند رابطه شان را بهتر نمایند می توانند این چالش را پشت سر بگذارند و رابطه ای قوی تر، سالم تر و متعادل تر برقرار نمایند.

منبع: marriage

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 103

به "کمال گرایی در رابطه چه پیامد هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمال گرایی در رابطه چه پیامد هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید