افزایش 40 درصدی هزینه رقابت های انتخاباتی و مشارکت کمرنگ مردم در افغانستان

به گزارش مجله فیروزی، نهادها ناظر بر انتخابات افغانستان می گویند که در حالی هزینه رقابت های انتخاباتی در افغانستان افزایش 40 درصدی داشته که مشارکت مردم در انتخابات اخیر بسیار کمرنگ بوده است.

افزایش 40 درصدی هزینه رقابت های انتخاباتی و مشارکت کمرنگ مردم در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله فیروزی، مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در گزارشی اعلام نمود که بهای یک رای در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در افغانستان حدود 85 دلار بوده است.

این رقم دو برابر افزایش را در مقایسه با انتخابات پارلمانی سال گذشته نشان می دهد. در حالی که بهای یک رأی در انتخابات پارلمانی سال گذشته، از 44 دلار تجاوز نکرده بود.

بر اساس گفته های کمیسیون انتخابات افغانستان، 149 میلیون دلار در انتخابات اخیر هزینه شده است. بیشتر از 60 درصد این هزینه ازسوی دولت و باقی آن از سوی جامعه جهانی تامین شده است.

افزون بر این، کمیسیون انتخابات افغانستان در یک اقدام تازه لایحه مصارف رقابت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور را تا مرز 442 میلیون افغانی (5 میلیون 815 میلیون دلار) معین کرده است.

هرچند رقم دقیقی از مصارف ستادهای انتخاباتی در دست نیست؛ در مجموع هزینه انتخابات به بیش از 220 میلیون دلار می رسد که با تقسیم آن به تعداد رای دهندگان، تقریبا هر رای 85 دلار هزینه دارد.

بر اساس گزارش های کمیسیون انتخابات افغانستان، تاکنون 2 میلیون و 595 هزار و 445 نفر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رأی داده اند.

با این حال، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفت که افزایش 40 درصدی هزینه رقابت های انتخاباتی در حالی صورت گرفته است که حضور مردم بسیار کمرنگ بوده است.

گفته می شود که چنین هزینه های گزافی در انتخابات افغانستان، خودکفایی این کشور در برگزاری انتخابات های آینده را دور از تصور جلوه نشان می دهد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 308

به "افزایش 40 درصدی هزینه رقابت های انتخاباتی و مشارکت کمرنگ مردم در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 40 درصدی هزینه رقابت های انتخاباتی و مشارکت کمرنگ مردم در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید