خبرنگاران سایه کووید-19 بر ریاست دوره ای چین در شورای امنیت

به گزارش مجله فیروزی، نیویورک- خبرنگاران- ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی به چین رسید که ویروس کرونای جدید بر نشست خبری نماینده این کشور در سازمان ملل متحد هم سایه افکند.

خبرنگاران سایه کووید-19 بر ریاست دوره ای چین در شورای امنیت

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

جون ژانگ روز دوشنبه در نشست خبری مربوط به تشریح برنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس که ریاست آن به عهده چین است، در پاسخ به سوالی درباره ویروس کرونای جدید و اینکه ایا شورای امنیت درباره آن اقدامی خواهد داشت، این مطلب را عنوان کرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم که همه دنیا ازاین ویروس ایمن شوند، اضافه نمود: ما از نزدیک این شرایط را رصد می کنیم.شرایط کرونا بر اساس نظرات سازمان دنیای بهداشت پیگیری می گردد اما شورای امنیت درباره صلح و امنیت بین المللی انجام وظیفه می نماید و مسایل بهداشتی در زمره وظایف این شورا قرار ندارد.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: با این حال، شورای امنیت این شرایط را از نزدیک دنبال می نماید اما برنامه ای برای برگزاری نشست درباره این بیماری ندارد. ما نسبت به گسترش کوید19- در چین و دنیا بسیار نگرانیم هرچند که شرایط در حال حاضر پایدار شده است و بهتر و بهتر خواهد شد.

ژانگ افزود: ما می دانیم که در دو ماه گذشته شیوع ویروس کرونا چالش جدی برای سلامتی و زندگی مردم چین کرد. مدیریت رئیس جمهوری شی و اقدامات فوری اجرا شده اعم از محدویت های شدید در چین، در دو ماه گذشته اهمیت داشت.

وی با تاکید بر اینکه سیستم بهداشتی چین و ارتباط آن با کشورهای دیگر تقویت شد، اظهار کرد: ما پیشرفت های خوبی داشته ایم. تعداد بهبود یافته ها به 2 هزار و 800 نفر رسیده است که در مجموع 44 هزار نفر، بهبود یافته اند. ما نسبت به مرگ ناشی از این شیوع نگران هستیم با این حال تعداد مبتلایان به این بیماری نسبت به روز نخست مارس، کمتر شده اند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد اعلام نمود: ما به شدت برای مقابله با این ویروس کار می کنیم و با کشورهای دیگر در همکاری کامل هستیم. ما امیدواریم که آنچه در چین و خارج از آن انجام می گردد به سلامتی مردم در چین و کشورهای دیگر منجر گردد. ما مسرور خواهیم شد که نه تنها اطلاعات بلکه به آنچه دست یافته ایم را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

ژانگ تاکید نمود: ما تجربیات و حتی کارشناسانمان را با کشورهای دیگر به اشتراک گذاشتیم و امیدواریم که به آنها در مبارزه با این ویروس یاری نمایند. ما یقین داریم که پیروزی بر این ویروس بسیار نزدیک است.

وی درباره نشست مقام زن هم گفت که مطمئنیم که این بیماری بر فعالیت های سازمان ملل متحد اثر نخواهد داشت. ما از نزدیک شیوع این بیماری را در کشورهای دیگر رصد می کنیم. چین نسبت به این مساله استاندارد دوگانه ای ندارد و از هر کوشش کشورهای دیگر برای مقابله با این ویروس حمایت می کنیم.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد تاکید نمود: ما واقعا فرقی بین شهفرایندان خود و دیگر کشورها برای درمان این بیماری نداریم. ما هیچ تبعیضی قایل نیستیم و برای کنترل این ایپدمی به طور کامل مشارکت خواهیم داشت.

جنگ رسانه ای آمریکا و چین

ژانگ در پاسخ به سوالی درباره کاهش تعداد روزنامه نگاران چینی در آمریکا از 160 به 100 نفر هم گفت: این مساله ارتباطی به شورای امنیت ندارد اما موضع ما روشن است. کشور ما به آزادی بیان اعتقاد دارد و از خبرنگاران حمایت کامل انجام می دهد اما چین و آمریکا تفاوت هایی دارند. مناسب نیست که آمریکا در انجام وظیفه روزنامه نگارانی که از چین می آیند، دخالت کند.

کره شمالی

وی درباره مسایل کره شمالی به خصوص آزمایش موشکی اخیر آن کشور هم گفت: آنچه که می توانم بگویم این است که مساله کره شمالی در برنامه ماه مارس شورای امنیت نیست اما درباره تمدید ماموریت کارشناسان کره بحث خواهد شد و این نشست می تواند به مساله کره شمالی مربوط گردد.

نماینده دائم چین در کره شمالی اضافه نمود: ما همه طرف ها را به کوشش هایی که به گفت وگو و دنبال کردن حل این مساله به وسیله گفت وگو و مذاکره منجر گردد، تشویق می کنیم. دستیابی به شبه جزیره کره عاری از سلاح اتمی و دستیابی به صلح نهایی، تنها از این طریق محقق خواهد شد.

ژانگ با یادآوری پیش نویس چین و روسیه درباره برداشتن گام های متناظر بین اقدامات کره شمالی و کاهش تحریم ها گفت: این پیش نویس همچنان روی میز است و ما معتقدیم که برای افزایش و بهبود شرایط در کره شمالی گام های مهمی است.

وی با تاکید بر اینکه تحریم ها به تنهایی نمی توانند به اهداف منجر شوند، اظهار کرد: تحریم تنها یک ابزار برای دستیابی به اهدافمان است اما اگر یک طرف پیشرفت هایی داشت، نیازمند انعطاف طرف دیگر هم هستیم تا قطعنامه بتواند یک فضای واقعی برای آنچه که می خواهیم انجام دهیم را ایجاد کند. این همان دلیلی است که پیش نویس قطعنامه را روی میز گذاشتیم.

نماینده چین در سازمان ملل متحد توضیح داد: فکر می کنم که اعتقاد شورای امنیت این است که تمدید ماموریت کمیته کارشناسان باید به راه چاره به وسیله گفت وگو منجر گردد و به ما فرصت بدهد تا به این هدف برسیم.

ژانگ اعلام نمود: ما باید از تاثیرات منفی بر مردم عادی کره شمالی جلوگیری کنیم. این دلیلی است که ما خواهان اصلاح تحریم هایی هستیم که علیه کره شمالی اعمال شده است. خیلی از کشورها از جمله کره شمالی از کووید-19 متاثر شده اند. به همین دلیل ما باید راهی برای یاری رسانی به آنها داشته باشیم.

وی توضیح داد: امیدواریم که همه طرف ها فکر نمایند که چه راهی می تواند به بهترین راه چاره منجر گردد. ما می دانیم که آنها اقدامات مهمی برای جلوگیری از گسترش این بیماری اتخاذ نموده اند اما من از نیویورک اطلاعات دقیقی از آنجا ندارم.

استعفای غسان سلامه و لیبی

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که استعفای غسان سلامه نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی چه تاثیری بر فرایند بحران این کشور خواهد گذاشت، گفت: این مساله ای جدید برای همه ما است. از زمان دریافت این اطلاعات زمان زیادی برای ارزیابی نداشته ایم.

ژانگ ادامه داد: آنچه که می توانم بگویم این است که مساله لیبی یکی از برنامه های شورای امنیت است. از کوشش های سلامه به خاطر ترویج صلح و امنیت در آن کشور قدردانی می کنیم.

وی افزود: ما شرایط جدید لیبی را نزدیک رصد خواهیم کرد و باید در حمایت از نقش سازمان ملل متحد اعم از کوشش های دبیرکل در یافتن راه چاره صلح متعهد باشیم. از فرایند صلح در لیبی حمایت می کنیم و به دبنال صلح نهایی در آن کشور هستیم.

سلامه روز دوشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: دو سال و نیم برای متحد کردن لیبیایی ها و توقف مداخله خارجی و حفظ وحدت این کشور کوشش کردم. نشست برلین برگزار و قطعنامه 2510 صادر شد.

وی اضافه نمود: با وجود تردید بعضی، سه فرایند سیاسی در لیبی شروع شد. اما اکنون اعتراف می کنم که سلامتی ام دیگر تاب این همه استرس را ندارد. از این رو از دبیر کل سازمان ملل درخواست کردم که استعفای مرا بپذیرد. امیدوارم که لیبی روی صلح و امنیت را ببیند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 673

به "خبرنگاران سایه کووید-19 بر ریاست دوره ای چین در شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سایه کووید-19 بر ریاست دوره ای چین در شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید