دست کوتاه بچه ها ایرانی از شاهنامه

به گزارش مجله فیروزی، باید برای بچه ها با استفاده از شاهنامه، کارهای رایانه ای و پویانمایی تولید کرد؛ کتاب گویا ساخت؛ فیلم ساخت و نمایشنامه نوشت که اثر وضعی داشته باشد. بازنویسی که فراوان هست و اصلا بازنویسی تنها، کافی نیست.

دست کوتاه بچه ها ایرانی از شاهنامه

به گزارش خبرنگاران، روزنامه خراسان نوشت: شاهنامه فردوسی فقط کتاب بزرگسالان نیست. فردوسی بزرگ آن قدر در جای جای این اثر فاخر فارسی داستان مهیج و عبرت آموز آورده است که می تواند خوراک چند ساله ادبیات کودک ونوجوان را فراهم کند اما به نظر می رسد که ما در رساندن پیام شاهنامه به فرزندانمان با مشکل مواجهیم. شاید یکی از دلایل مهم گرایش بچه ها و نوجوانان ایرانی به داستان ها و روایت های وارداتی مانند هری پاتر همین باشد. گذری کوتاه بر کتاب فروشی ها نشان می دهد که تعداد آثار تدوین یافته برای بچه ها بر اساس داستان های شاهنامه فردوسی کم نیست اما باز هم نتوانسته است آن چنان که باید و شاید، نیاز و خواست بچه ها و نوجوانان را برآورده کند. به همین دلیل به سراغ دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد ادبیات فارسی و شاهنامه پژوه بنام کشور رفتیم تا به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان، از او بپرسیم چرا در چنین وضعیتی قرار گرفتیم و دلیل این که داستان های شاهنامه سهم درخوری در سپهر خیال بچه ها و نوجوانانمان ندارد، چیست؟ یاحقی، ضمن گلایه از شرایط حاکم بر تهیه و انتشار داستان های شاهنامه، فقدان تخصص نگارندگان، رونویسی صرف و نبود برنامه ریزی کلان در این عرصه را دلیل کوتاه بودن دست بچه ها و نوجوانان ایرانی از میراث سترگ حکیم توس دانست.

از روی دست فردوسی رونویسی نکنیم

محمدجعفر یاحقی بر این عقیده است که هم اکنون، بازنویسی داستان های شاهنامه فایده ای ندارد. او می گوید: اگر قرار باشد برای شاهنامه کاری کنیم، آن کار بازنویسی نیست. الان باید برای بچه ها با استفاده از شاهنامه، کارهای رایانه ای و پویانمایی تولید کرد؛ کتاب گویا ساخت؛ فیلم ساخت و نمایشنامه نوشت که اثر وضعی داشته باشد. بازنویسی که فراوان هست و اصلا بازنویسی تنها، کافی نیست. الان کسانی هستند که در این زمینه کار می کنند و اگر میدانی پیدا کنند، کارهای خوبی انجام می دهند. کسانی که می خواهند درباره شاهنامه آثاری را به وجود بیاورند، باید آموزش ببینند تا کار درست و سنجیده ای شکل بگیرد. الان گروهی به ما مراجعه کردند که می خواهند داستان سیاوش را بسازند و حمایت مالی و اجرایی می خواهند که متاسفانه نیست و باید تشکیلات، سازمان یا آدم خیری پیش قدم شود تا این کار ساخته شود.

شاهنامه نیازمند کارهای جانانه تری است

به عقیده یاحقی، شاهنامه با وجود بن مایه های قوی داستانی، نه به ادبیات کودک ونوجوان که به هیچ جا رسوخ نکرده است. او این جمله را با ناراحتی می گوید و اضافه می کند: هزاران کتاب درباره شاهنامه بازنویسی، رونویسی و بازآفرینی شده است ولی خوب نیست، بد است. یعنی نویسندگانش دانش لازم را نداشتند یا دیدگاهشان درست نبوده است و فضای عمومی جامعه هم نمی خواسته این کار انجام شود، بنابراین، کار عقب افتاده است ولی این حوزه جای کار دارد. الان بچه های نقال شاهنامه و حافظ داریم که در فرهنگسراها و جاهای بسیار دور، مثل کردستان و لرستان به شاهنامه علاقه مندند، به آن رو آورده اند و با شاهنامه زندگی می کنند. ولی متاسفانه ممکن است به دلیل نبود توجه رسانه، مطبوعات و صداوسیما، در سکوت و تنهایی کار خودشان را انجام دهند و این نه خوب است و نه کافی. باید کارهای سترگ و جانانه تری انجام شود. باید در زمینه هنری بیشتر کار شود. در خارج از کشور خیلی بیشتر از ما در این زمینه کار می کنند که گاهی در سطح جهانی مطرح می شود.

نوشتن داستان های شاهنامه، تخصص می خواهد

تا به حال کتاب های زیادی با برداشت های مستقیم و غیر مستقیم از شاهنامه به چاپ رسیده است اما تعداد انگشت شماری از آنها به تایید اهل فن می رسد. یاحقی با اشاره به وجود آشفتگی در حوزه چاپ کتاب های وام گرفته از شاهنامه برای ادبیات کودک ونوجوان، می گوید: وقتی کار زیاد شد، انتخاب سخت می شود. کار به افراد ناشی و ناآگاه سپرده و همان ناآگاهی ها به دیگران منتقل می شود؛ لازمه کار زیاد کردن همین است. وقتی همه چیز، از جمله نویسندگی، عمومی می شود و همه مردم دست به قلم هستند، کتاب چاپ می کنند و چاپخانه ها هم، هر کتابی را چاپ می کنند، خب نتیجه همین می شود؛ یعنی دستگاه نظارتی، سازمان یا موسسه ای که این فرایند را کنترل کند، نیست و آشفتگی به وجود می آید. به هر حال این آشفتگی خود حکایت از علاقه قشرهای مختلف جامعه به شاهنامه دارد. اما این علاقه باید هدایت و کنترل شود که وظیفه نهادهای رسمی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 936

به "دست کوتاه بچه ها ایرانی از شاهنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست کوتاه بچه ها ایرانی از شاهنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید