مُردگان مستمری بگیر ، معاون وزیر کار: 400 متوفی از بهزیستی مستمری می گرفتند

به گزارش مجله فیروزی، معاون امور اجتماعی وزیر کار گفت: با پرداخت مستقیم مستمری مددجویان به حساب آنها در سامانه شفافیت بهزیستی، حداقل 400 فرد فوت شده شناسایی شدند که مستمری به حساب آنها واریز اما در امور دیگر هزینه می شد.

مُردگان مستمری بگیر ، معاون وزیر کار: 400 متوفی از بهزیستی مستمری می گرفتند

به گزارش ایسنا، احمد میدری معاون امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم بررسی مسائل و مسائل موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد به مناسبت روز جهانی مبارزه با فقر، در خصوص اقدامات سازمان بهزیستی در حوزه شفاف سازی، گفت: یکی از کارهایی که سازمان بهزیستی به تازگی انجام داده، این است که منابع مالی را مستقیما به حساب مددجویان واریز می کند. این در حالی است که این منابع در گذشته ابتدا به حساب استان، شهرستان و سپس مددجویان واریز می شد، اما در حال حاضر این مستمری به حساب کسی که قرار است آن را دریافت کند مستقیما پرداخت می شود، چرا که وقتی بودجه چند دست می چرخد زمینه ای برای پنهان کاری نیز فراهم می شود.

میدری ادامه داد: طی این فرآیند حداقل 400 نفر پیدا شدند که فوت کرده بودند اما سرانه شان همچنان پرداخت می شد اما صرف امور دیگری می شد. این اقدام بهزیستی موجب اصلاح این وضعیت شد اما با این حال این سیستم های پرداختی عمدتا پیچیده هستند.

وی در پاسخ به این سوال که برای بازگشت اعتماد اجتماعی چه کاری می توانیم انجام دهیم، توضیح داد: باید شفافیت درون کشور برشود و این حق مردم است که به سمت شفاف کردن فرآیندها برویم. برای مثال آنها باید بدانند امور خیریه ای که در بهزیستی هزینه می شود صرف چه اموری شده است و به سمت شفاف سازی برویم. در این شرایط نیاز داریم تا نهادهای خیریه و دانشگاه ها ادعاهای وزارتخانه ها را در خصوص شفاف سازی بررسی کند و این می توان شروعگر زمینه همکاری باشد.

وی با بیان این که کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد در نتیجه فساد نظام اداری ایجاد می شود، اظهار کرد: فساد نظام اداری نیز نتیجه شرایطی است که منابعی که باید برای کاهش فقر استفاده شود در اختیار گروهی قرار می گیرد تا شبکه حامیان خودشان را تقویت کند.

معاون امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: زمانی بود وقتی افشاگری علیه فرد یا سازمانی صورت می گرفت همگی هورا می کشیدند، اما این شرایط دامن همه افراد و شخصیت ها را در کشور گرفته است و در نتیجه موجب سلب اعتماد افراد به همدیگر شده است.

میدری افزود: زمانی که زلزله بم رخ داد مردم به دولتی ها اعتماد نمی کردند و اعتمادشان به مردم دیگر بیشتر بود، اما هرچه جلوتر رفتیم کم کم این شرایط زیر سوال رفت و مردم در زلزله کرمانشاه به سراغ سلبریتی ها رفتند، اما دیدیم که فرد نمی تواند به مثابه سازمان عمل کرده و از منابع درست استفاده کند در نتیجه اعتماد مردم از سلبریتی ها نیز سلب شد به این ترتیب بی اعتمادی که از دولت و حکومت شروع شد کم کم شیوع پیدا کرد و بازار شایعه داغ شد و نیز کسی در امان نماند. بخشی از این اتفاقات ممکن است مبتنی بر واقعیات باشد اما این شرایط دامن برخی از افراد پاکدامن را گرفت و حرمت و آبروی آنها را تهدید کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 369

به "مُردگان مستمری بگیر ، معاون وزیر کار: 400 متوفی از بهزیستی مستمری می گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مُردگان مستمری بگیر ، معاون وزیر کار: 400 متوفی از بهزیستی مستمری می گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید