250 گرم ماده منفجره می تواند یک آپارتمان را ویران کند!

به گزارش مجله فیروزی، رفته رفته به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و همه ساله در چنین روزهایی تب و تاب برگزاری جشن شب چهارشنبه آخر سال همه جا را فرا می گیرد. البته بیشتر قشر جوانان و نوجوانان درگیر این قضایا می شوند زیرا بزرگترها این سبک جشن و شادی را قبول ندارند.

250 گرم ماده منفجره می تواند یک آپارتمان را ویران کند!

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن رستوران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، رفته رفته به روزهای سرانجامی سال نزدیک می شویم و همه ساله در چنین روزهایی تب و تاب برگزاری جشن شب چهارشنبه آخر سال همه جا را فرا می گیرد. البته بیشتر قشر جوانان و نوجوانان درگیر این قضایا می شوند زیرا بزرگترها و والدین این سبک جشن و شادی را قبول ندارند و بیشتر سبک دوران خود را می پسندند. آتش یکی از ارکان اصلی جشن ها و آیین های ایرانیان بخصوص در شب چهارشنبه سوری است. این جشن در سالیان متمادی خوب و آرام برگزار می شد اما در دهه های اخیر بسیار خطرناک شده ، به طوری که همه ساله این روز چندین نفر مصدوم و حتی فوت بر جای می گذارد.

جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی در مورد حل بحران شب چهارشنبه سوری دو راهکار را در جام جم آنلاین بیان نمود: دیدگاه بلند مدت، در این روش با حضور اندیشمندان، روانشناسان، جامعه شناسان و کارشناسان سازمان های ذی ربط کارگروه هایی تشکیل گردد و با آنالیز تمام راه کارها به نتیجه قطعی و واحدی دست یابند، در واقع یک کار فرهنگی است که نیازمند زمان طولانی است. دیدگاه بعدی در قالب دیدگاه کوتاه مدت مطرح می گردد، برای عبور از این شب به صورت مقطعی با یاری والدین، خانواده ها، مربیان و... جوانان و نوجوانان را ارشاد و هدایت کرد و آنها را از خطرات نزدیک شدن به این مواد آگاه کرد. حضور اعضاء خانواده در کنار هم به هنگام برپایی جشن عامل بسیار مهمی در کاهش حوادث این شب است.

وی به والدین توصیه کرد: در این ایام والدین نظارت بیشتری بر رفتار و کردار فرزندان خود و به ویژه جوانان داشته باشند. ارتباطات آنان را با دوستانشان و به خصوص دوستان جدید کنترل نمایند و اگر تغییرات محسوسی در رفتار آنان احساس کردند آن را مورد آنالیز قرار دهند. همچنین اگر قصد برپایی جشن و روشن کردن آتش را دارید، حتماً خود در کنار فرزندانتان و سایر اعضای خانواده باشید. با این کار علاوه بر اینکه اوضاع را کنترل می کنید می توانید طرز رفتار صحیح با آتش و خاموش کردن آن را بدون اینکه آسیبی ببینند را به فرزندان آموزش دهید. مطمئن باشید اگر شما کنار فرزندان نباشید، آنان این جشن و آتش بازی را با دیگران انجام می دهند و قطعاً کسی به اندازه شما نگران فرزندانتان نیست و احتمال وقوع حوادث بیشتر خواهد شد.

سخنگوی آتش نشانی ادامه داد: از قرار دریافت در کنار آتش هایی که خود آنها را روشن ننموده اید خودداری کنید. این مسئله سال های گذشته تعدادی از هموطنان را با آسیب دیدگی روبرو نموده است. به این صورت که افراد به هنگام عبور از معابر با مشاهده شعله های برافروخته یک آتش، جذب آن شده و در کنار آن قرار می دریافتد غافل از اینکه در این آتش مواد منفجره قرار داده شده و لحظاتی بعد به دلیل انفجار این مواد و پرتاب شعله های آتش یا قطعات تیز و برنده صدمات زیادی به این افراد که از این موضوع اطلاعی نداشته اند وارد شده است.

ملکی اعلام کرد: در این شب ها خاموش نماینده های خود(در منزل، محل کار و خودرو) را در دسترس قرار دهید. کبریت، فندک و هر نوع وسیله آتش زن دیگر را از دسترس بچه ها دور نگهدارید. هرگز اجازه ندهید بچه ها به تنهایی اقدام به برپایی آتش نمایند. بچه ها و نوجوانان خود زشت و ناپسند بودن آتش بازی و بازی با مواد محترقه را می دانند و معمولاً مواد محترقه ای را که از قبل تهیه نموده اند در نقاطی از منزل مثل پشت بام، بالکن، انباری و یا حتی در کمد شخصی و کیف وسایل مدرسه خود پنهان می نمایند. والدین محترم به طور کاملاً نامحسوس، کمد البسه و وسایل شخصی آنان را مورد بازبینی قرار دهند و اگر موردی یافتند آنان را خطرات این کار آگاه نمایند.

وی بیشتر مواد محترقه ای که در این ایام در دسترس جوانان قرار گرفته است را به دلیل دست ساز بودن بسیار خطرناک دانست و گفت: مواد منفجره دست ساز ترکیبی از چند ماده قابل اشتعال و انفجار شیمیایی است. برخی از این مواد به قدری حساس هستند که با کمترین حرارت و حتی در اثر انتقال حرارت دست یا نگهداری در جیب و کیف منفجر شده و آسیب های زیادی را به افراد وارد می نماید. انفجار تنها 250 گرم از برخی از این مواد به سادگی می تواند یک واحد آپارتمان را تخریب و به ساکنان آن صدمه وارد کند.

سخنگوی آتش نشانی هشدار داد: در صورت مشاهده هرگونه انبارداری، نگهداری، جابجایی، نقل و انتقال و... مواد شیمیایی به ویژه به صورت مقطعی و مخفیانه به سرعت مراتب را به مراکز نظامی و انتظامی اطلاع دهید. همانگونه که می دانید کار کردن با مواد شیمیایی(حمل کردن، نگهداری، انبارداری، جابجایی و...) علم و دانش خاصی را می طلبد و اینگونه نیست که هرکس با هر شرایط و هر میزان تحصیلاتی و در هر مکان و موقعیتی بتواند وارد این کار خطرناک گردد که قطعاً درگیر حادثه خواهد شد.

به گفته ملکی، یکی از عوامل حادثه ساز پرتاب کردن فشفه، ترقه و مواد محترقه به سمت آسمان و افتادن آن روی پشت بام و بالکن هاست و اگر ماده قابل اشتعالی مثل البسه، روزنامه و... در این نقاط وجود داشته باشد احتمال وقوع آتش سوزی زیاد است. از قرار دادن هرنوع ماده قابل اشتعال در این نقاط خودداری کنید.

وی اشاره نمود: در این شب ها درها و پنجره ها به ویژه آن هایی که مستقیم به فضای بیرونی و به معابر و کوچه ها باز می شوند را بسته نگهدارید تا از افتادن اشیاء مشتعل به داخل منزل جلوگیری گردد.از انداختن مواد منفجره مثل کپسول های کوچک گاز، قوطی های دربسته، انواع اسپری ها(خوشبو نماینده، رنگ، افشانه ها و...) به داخل آتش خودداری کنید. انفجار و پرتاب قطعات کوچک بدنه آنها و برخورد با افراد آسیب های زیادی وارد می نماید. همچنین از قرار دادن ظروف مایعات قابل اشتعال در کنار شعله های آتش خودداری کنید.

سخنگوی آتش نشانی پریدن از روی آتش با لباس های بلند و گشاد را بسیار خطرناک دانست و گفت: برخی از البسه از جنس مواد نایلونی و نفتی و بسیار قابل اشتعال است و درصورت سرایت آتش به سرعت شعله ور می گردد و فرد را دچار مصدومیت می نماید.

ملکی در سرانجام اعلام کرد: سازمان آتش نشانی تهران مثل سال های گذشته در شب چهارشنبه سوری سال جاری و نیز تا سرانجام سال در آماده باش کامل به سر برده و ضمن آمادگی کلیه ایستگاه های فعال در سطح شهر، نیروهای زیادی را نیز به منظور گسترش و تامین ایمنی این شب در نقاط مختلف مستقر می نماید که از ساعاتی قبل از شروع این جشن در محل های معین شده حاضر شده و تا سرانجام و زمان عادی شدن اوضاع حضور خواهند داشت.

منبع: جام جم

منبع: تسنیم
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 701

به "250 گرم ماده منفجره می تواند یک آپارتمان را ویران کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "250 گرم ماده منفجره می تواند یک آپارتمان را ویران کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید